Pataki: Több párbeszédre van szükség Közép- és Kelet-Európával

2015. május 29. 07:42

George Pataki magyar származású republikánus elnökjelölt-aspiráns szerint az Obama-kormányzat „az első naptól kezdve túl kevés figyelmet fordított” Közép- és Kelet-Európára. Pataki kijelentette: a washingtoni változásokra akar koncentrálni, ha megválasztják elnöknek: programja szerint például a kongresszus egyetlen tagja sem válhat lobbistává.

2015. május 29. 07:42

Az amerikai elnöknek meg kell értenie Közép- és Kelet-Európa fontosságát, és több időt kell eltöltenie értelmes párbeszéddel ezen országok vezetőivel, a kommunikáció kétirányú utca – jelentette ki csütörtökön az MTI-nek a New Hampshire állambeli Exeterben George Pataki republikánus elnökjelölt-aspiráns.

Pataki, akit republikánus létére három ízben is megválasztottak a hagyományosan a demokratákhoz húzó New York állam kormányzójává, azt követően nyilatkozott a távirati irodának, hogy az exeteri városházán megtartott gyűlésen bejelentette: beszáll az amerikai elnökválasztási küzdelembe. Az apai ágon magyar, anyai ágon ír-olasz származású politikus az első magyarországi gyökerekkel rendelkező amerikai, aki versenybe száll a Fehér Házért.

A kérdésre, hogy elnökként mit tenne másképp a magyar-amerikai kapcsolatokkal kapcsolatban, George Pataki hangot adott véleményének, miszerint az Obama-kormányzat „az első naptól kezdve túl kevés figyelmet fordított” Közép- és Kelet-Európára. Mint mondta, nemcsak Magyarországról van szó, hanem Lengyelországról és Csehországról is, ahol a demokrata kormány egyik első döntésének eredményeképpen – anélkül, hogy az érintett országokkal előzetesen egyeztettek volna – elmaradt az amerikai rakétavédelmi rendszer elemeinek kiépítése.

A kommunikáció kétirányú utca. Úgy gondolom, hogy az Egyesült Államok elnökének és külpolitikai csapatának meg kell értenie Közép- és Kelet-Európa fontosságát, több időt kell eltöltenie értelmes párbeszéddel ezen országok vezetőivel” – nyilatkozott a politikus.

A felvetésre, miszerint a Republikánus Párton belül is vannak nézetkülönbségek Magyarországgal kapcsolatban (amíg John McCain szenátor kemény szavakkal illette a magyar kormányfőt, addig Dana Rohrabacher képviselő egy kongresszusi meghallgatást összegezve arra a megállapításra jutott, hogy a magyar kormányt a konzervatív mivolta miatt érik támadások), George Pataki kijelentette: „Ha az Egyesült Államok előtt álló kihívásokra tekintünk, akkor láthatjuk, hogy ezek egyike a Közép-Európával való nagyon jó, nyílt kapcsolatok fenntartásának ügye”.

De nyilvánvalóan előnyben kell részesíteni az amerikaiak szabadságának védelmét, a krízisek kezelését, legyen az a feléledő Oroszország vagy a radikális iszlám. Tudom, hogy Magyarország a NATO tagja, amelynek csapatai voltak Afganisztánban, és támogatja a Nyugatnak a radikális iszlám elleni erőfeszítéseit. És ez számít” – mondta az exkormányzó. „Egy ország belpolitikája az adott országra tartozik. Amire én fogok összpontosítani, ha lesz rá lehetőségem, az az amerikai nép és az amerikai kormány érdeke lesz. És hiszem, hogy ezt kellene tennünk” – tette hozzá.

Az arra vonatkozó kérdésre, hogy az ukrán válsággal kapcsolatban – a katonai biztonság szavatolása mellett – Washingtonnak mit kellene tennie a közép-európai országok energiabiztonságának érdekében, Pataki előbb méltatta az amerikai energetikai függetlenség felé tett elmozdulást, majd hangot adott véleményének, hogy az európaiaknak meg kell érteniük az orosz földgázforrásoktól való túlzott függőség veszélyét, és alternatív forrásokat kell kifejleszteniük (csővezetékek, hazai források, megújítható energiaforrások).

Én arra fogok fókuszálni, hogy az amerikai nép és ország vezetője vagyok. Vannak olyan kihívások, amelyekkel Magyarországnak és Közép-Európának kell megbirkóznia, és engem nem tölt el elégedettséggel az amerikai kormány irányultsága. Ez áll majd nálam a fókuszban: a washingtoni változás” – jelentette ki. A kérésre, hogy konkretizálja, elnökként mit tenne a hivatalba lépése utáni egy hónapban, elmondta, hogy már az első napon létszámstopot rendelne el a szövetségi bürokráciában.

Túlságosan is sokan vannak Washingtonban. Megvalósítanám reformprogramomat, amelynek értelmében a kongresszus egyetlen tagja sem válhat lobbistává, nincs különleges kivételezés, és a politikusoknak is be kell tartaniuk a törvényeket, amelyeket számunkra alkottak. Teljes mértékben megváltoztatnám azt a dinamikát, amelynek értelmében Washington mondja meg nekünk, hogy mit kell tennünk. Nekünk, az amerikai népnek kell megmondanunk Washingtonnak, hogy mit tegyen” – nyilatkozott Pataki.

A felvetésre, miszerint egy demokrata állam volt republikánus kormányzójaként, pártján belüli erős jobboldali nyomás közepette nehéz lesz megszerezni a hivatalos elnökjelöltséget, Pataki kifejtette: „Én vagyok az egyetlen, akit valaha is úgy választottak kormányzóvá New Yorkban, hogy nemcsak republikánus, de még a párton belüli konzervatív vonalat is képviseli” – mondta.

Sok éven át csak két republikánust választottak kormányzónak New York államban. Az egyik Nelson Rockefeller volt  egy Rockefeller! , a másik én, akinek az apja nem beszélt angolul, mielőtt iskolába ment, mert csak magyarul tudott. Azt hiszem, bebizonyítottam, hogy a hátteremmel egy nagyon széles választói réteget tudok megszólítani, beleértve a republikánus törzsválasztókat, akik megválasztják az elnökjelöltet” – mondta.

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
választópolgár
2015. május 29. 16:15
Ha Pataki elnök lesz, összefoghatna a kaliforniai kormányzó sógor Schwarzeneggerrel és svarcban meglobbizhatnánk a Magyar-Osztrák monarchiát, szigorúan Budapesti központtal.Lehet hogy még Sárközy is besegít. Schwarzi, úgyis azt mondta nemrég, hogy újra egyesülnünk kéne. A rebbellis osztrákok felkeléseit, esetleges függetlenedési kísérleteit természetesen leverjük. Cserében nyithatnának Pesten cukrászdát.
Senye Péter
2015. május 29. 12:44
Az ő számára Budapest legalább nem csak egy pont a térképen.
alles müller oder was
2015. május 29. 09:48
Szép szavak, mind jöhet. Ha ezeket komolyan gondolja, akkor hajrá Pataki! És nem csak mi járnánk jól vele, hanem az amerikaiak is. Kéremszépen, ez egy talpig demokrata, a szó eredeti értelmében! Ugyanakkor ez így túl sok érdeket is sértene, kérdés, mekkora támogatást tudna szerezni az amerika gazdasági és média (a kettő majdnem ugyanaz) elitjétől. Félek, hogy nem sokat. Nem nagyon van igény arrafelé az ilyesféle tisztességes szándékokra, nem hiszem, hogy akarnának még egy Kennedyt - aztán majd megint rájuk maradna a piszkos munka...
pemete jakab
2015. május 29. 09:08
"...ha megválasztják elnöknek: programja szerint például a kongresszus egyetlen tagja sem válhat lobbistává." Tessék mondani, ehhez kik lobbiznak?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!