Hitetik a tan

2015. április 30. 15:30

Félő, hogy az erkölcs-, hittanoktatásnak ebben a rendszerében valami hasonló fog történni, amivel senki sem jár jól. Egyelőre, negyedszázad után is az érdekérvényesülés partizánharcait vívja minden érdekelt fél.

2015. április 30. 15:30
Jakab Bálint
reposzt

„Lehetett volna ebből egy jó, legalábbis elfogadható rendszert összerakni, amelyik a felnövekvő nemzedék számára egy általános erkölcsi értékrenddel kevert keresztyén alapozású ismeretet ötvözött volna oly módon, hogy erre képzett tanárok és egyházi megbízottak meghatározott órarendben a lehetőségként ajánlott órakeretben ugyanazon elvek mentén saját értékrendszerűket jeleníthették volna meg. Igazi pluralizmus lehetett volna, ugyanakkor pedig átjárás a másik hitbeli, értékbeli jobb megismerésébe. Két dolog kellett volna ehhez: elfogadás és kiszámíthatóság.


A jelenlegi rendszerben a többségi befolyással rendelkezőknek vannak viszonylagosan kiszámítható lehetőségei. A bizonytalanoknak – és itt elsősorban a kisebbségi, nem ritkán egy-háromfős csoportokat oktató egyházakra gondolva – pedig átmeneti egzisztenciákra kell építeni jelenlétüket egy teljességgel hatékonysághiányos struktúrában, amelyet vagy papi jelenléttel, merthogy az a legolcsóbb és mégis jövedelemkiegészítő megoldás, vagy nem kompetens személyekkel kell megoldani. Így visszaköszön az eredményeit ma már jól mutató rendszerváltás utáni idegen nyelvi tanári átképzés eredménye, amikor is a volt orosztanárok hirtelen a nyugati nyelvek oktatóivá váltak oly módon, hogy maguk legtöbbször egy lépéssel jártak előtte a nyelvet tanuló diákseregnek. S miközben ez a humorfesztiválok és asztaltársaságok jókedvének privilegizált témái voltak, felnőtt két nemzedék igazi nyelvtudás és ebből következő érvényesülési lehetőség nélkül. Közben sikerült néhány ezer egzisztenciát és ebből eredeztethető néhány százezer nyelvi analfabétát fenntartani.

Félő, hogy az erkölcs-, hittanoktatásnak ebben a rendszerében valami hasonló fog történni, amivel senki sem jár jól. Egyelőre, negyedszázad után is az érdekérvényesülés partizánharcait vívja minden érdekelt fél. Senki sem érzi jól magát benne, ugyanakkor részben a belső körökből, részben a külső elvárásoknak megfelelési kényszerében nem teheti meg, hogy lemondjon róla. Egyik angolszász egyházi éneksort ide idézve: »Egy lélekért se érjen vádja téged…«”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
péterx
2015. április 30. 16:09
1. A nyelvtanulás kezdete , hogy AKAR nyelvet tanulni . Aki AKAR nyelvet tanulni , meg is fog ... 2. Az etika arról szól , hogy LÉTEZIK olyan valóság , mely teljes / enélkül még beszélgetni sem tudnánk , hiszen ez a teljesség , melyet szellemnek mondunk , köt össze minden különbözőségben is minket /. 3. S ha teljesség , akkor éppen ezért vonzó : él, hiszen ez sem hiányzik belőle . 4. Máris megvan az etika közös pontja : akarj megfelelni ennek az élő teljességnek , mert ebben a teljességben lehetsz boldog / ugye , mindenki boldog akar lenni ? / . Az utak pedig sokfélék , mint a hegycsúcsra vezető sok ösvény...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!