Korrupció miatt fizet 3 milliárd dolláros büntetést a Goldman Sachs

2020. október 24. 10:53

A Goldman Sachs bankháznak csaknem 3 milliárd dollár büntetést kell fizetnie malajziai leányvállalata korrupciós ügyei miatt – jelentette be az amerikai szövetségi igazságügyi minisztérium csütörtökön.

2020. október 24. 10:53
null

A tárca közleménye szerint a bankház malajziai leányvállalata csütörtökön egy New York-i szövetségi bíróság előtt elismerte, hogy megsértette az Egyesült Államok Külföldi Korrupciós Eljárások Törvényét, azaz a korrupcióellenes törvényt, és beleegyezett, hogy 2,9 milliárd dollár büntetést fizessen.

A maláj leányvállalat több mint egymilliárd dollárnyi kenőpénzt fizetett Malajzia és Abu Dhabi tisztségviselőinek jövedelmező üzletkötések fejében.

A visszaélések során a Goldman Sachs leányvállalata három kötvényügylettel mintegy 6.5 milliárd dollár értékben kötvényeket is jegyzett az 1Malaysia Development Berhad (1MDB) nevű malajziai nemzeti vagyonalapnál. A bank az illetményekből több millió dollár hasznot húzott.

„A Goldman Sachs ma elismerte felelősségét magas rangú külföldi tisztségviselők megvesztegetésére irányuló összeesküvésben annak érdekében, hogy az 1MDB-hez kapcsolódó jövedelmező kötvényjegyzéseket és egyéb üzleti megállapodásokat érjen el” - fogalmazott közleményében Brian Rabbitt, az amerikai igazságügyi tárca ügyvezető miniszterhelyettese.

Az eredetileg a térség fejlesztési projektjeinek támogatására létrehozott 1MDB vagyonalap régóta a korrupciójáról híresült el az amerikai politikai és gazdasági szférában. Az Egyesült Államok és Malajzia nyomozó hatóságai szerint az alapot részben pénzmosásra használták, és mintegy 4.5 milliárd dollárt sikkasztottak el. A pénzt a vizsgálatok eddigi eredményei szerint villák, jachtok, luxuscikkek vásárlására költötték.

David Solomon, a Goldman Sachs elnök-vezérigazgatója szintén közleményt adott ki, s ebben a többi között arról írt, hogy „sokat gondolkodott” a bankház üzleti gyakorlatán, és „figyelmesen mérlegeli” a nyomozás eddig feltárt tényeit.

Az első amerikai kommentárok azt hangsúlyozzák: először fordult elő, hogy a neves bankház, illetve egyik leányvállalata elismerte pénzügyi manipulációit és csalásait.

(MTI)

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nehidd El
2020. október 25. 12:59
Számoljunk. Ha kifizettek több mint egymilliárd dollár kenőpénzt, akkor az említett "több millió dollár haszon" csak a jéghegy csúcsa lehet, teljesen elhanyagolható mind a "befektetés", mind 4,5 milliárdos pénzmosás-sikkasztás mellett. És ha nincs legalább még egy nagyságrenddel nagyobb volumenű felderítetlen ügy ezek mögött, akkor nem igazi kenőpénzről van szó, hanem egyszerűen és tudatosan asszisztáltak a pénzmosáshoz: a 4,5 milliárd elsikkasztott pénznek egy része ment vissza Malajziába (amire csak mentségként fogják rá, hogy kenőpénz - jó eséllyel az USA hatóságokkal együttműködésben).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!