Már jövőre új letelepedési szabályok léphetnek életbe az EU munkavállalói számára

2018. október 31. 07:31

Megállapodás nélküli Brexit esetén a munkáltatóknak alaposan ellenőrizniük kell azoknak az EU-állampolgároknak a munkavállalási jogosultságát, akik „március végéig még nincsenek itt".

2018. október 31. 07:31

A brit belügyminisztérium illetékese szerint ha nem sikerül megállapodásra jutni az Európai Unióval a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről, akkor már jövőre, a brit kilépés márciusra várható időpontja után új szabályok lépnek életbe az akkor újonnan, letelepedési és munkavállalási szándékkal Nagy-Britanniába érkező EU-állampolgárok számára. 

Március után lehet nehezebb lesz a bevándorlás

Caroline Nokes, a belügyi tárca bevándorlási ügyekért felelős államtitkára a londoni alsóház belügyi bizottságának kedd esti meghallgatásán kijelentette: megállapodás nélküli Brexit esetén a munkáltatóknak alaposan ellenőrizniük kell azoknak az EU-állampolgároknak a nagy-britanniai munkavállalási jogosultságát, akik „március végéig még nincsenek itt".

A brit belügyminisztérium jelenleg érvényes útmutatója szerint a külföldi EU-állampolgárok kétféle tartózkodási jogviszonyért, letelepedett, illetve előzetes letelepedett státusért folyamodhatnak, attól függően, hogy a kérelmező a brit EU-tagság 2019. március 29-én esedékes megszűnése után tervezett átmeneti időszak végéig, 2020. december 31-ig eltöltött-e öt évet életvitelszerűen Nagy-Britanniában. Az útmutató szerint azok is kitölthetik az ötéves tartózkodási időszakot, akik az átmeneti időszak végéig még nem tartózkodnak ennyi ideje Nagy-Britanniában, és utána ők is végleges letelepedett státusért folyamodhatnak.

Ez a jelenlegi tervek alapján azokra is vonatkozik, akik a brit kilépés után, de a tervezett átmeneti időszak lejárta előtt érkeznek Nagy-Britanniába.

A Brexit-feltételekről szóló megállapodás elmaradása azonban azt is jelentené, hogy a brit EU-tagság megszűnése utáni napon nem lépne életbe az átmeneti időszak. Caroline Nokes a meghallgatáson – a bizottság elnökének azt firtató kérdésére, hogy mi lesz a brit kilépés után érkező EU-állampolgárokkal, ha nem lesz megállapodás a Brexit feltételrendszeréről – azt mondta: ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy a brit hatóságok előrehoznák az új bevándorlási rendszer meghonosítását, és az akkor érkező EU-állampolgárokat már nem illetné meg automatikus munkavállalási jogosultság, egészen addig, amíg át nem esnek ugyanazon az elbírálási eljáráson, amelyet a brit hatóságok a világ bármely más részéről érkezőkkel szemben alkalmazni fognak.

Egyelőre nem ismert, hogy a Brexit után a brit kormány milyen egységesített bevándorlási rendszert honosít meg.

A vállalatok számára is nehézséget jelentene 

A belügyi államtitkár a keddi alsóház meghallgatáson elismerte azt is, hogy a Brexit-megállapodás elmaradása esetén a külföldi EU-munkavállalókat alkalmazó brit vállalatoknak „nehézségeket okozna" annak megállapítása, hogy az uniós országokból érkezett jelentkezők közül kinek van jogosultsága életvitelszerű nagy-britanniai tartózkodása alapján munkavállalásra, és „ki az, aki csak látogatóba érkezett, de mégis úgy dönt, hogy megpróbál munkát szerezni".

Caroline Nokes elmondta azt is, hogy a már Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok letelepedési kérelmének elbírálására létrehozott rendszer eddigi próbaüzeme során mindössze 650-en nyújtottak be folyamodványt, jóllehet a hatóságok négyezer önként jelentkezőnek ajánlották fel a kérelmek előzetes benyújtását. Az államtitkár szerint ennek egyik oka az, hogy az Apple operációs rendszerével működő mobil eszközökre letölthető alkalmazás még nem működik, mert a gyártó „nem hajlandó" kibocsátani javító frissítést, így csak az Android operációs rendszerrel működő eszközök tulajdonosai tudják az erre kidolgozott mobil alkalmazáson keresztül benyújtani folyamodványukat.

Nagy-Britanniában becslések szerint 3,5 millió külföldi EU-állampolgár él.

(MTI)

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
crydog
2018. október 31. 18:54
Hmm ugy látom a mandinak nem tetszett a kommentem ezért ujra leírom: az "életvitelszerü" fogalmát a derék "echte british" bürokraták kicsit szabadosan értelmezik. Ismerek olyan muszlimot aki három év "életvitelszerü" segélyfelmarkolás után simán megkapta az állampolgárságot, és van olyan lengyel ismerősöm aki hét év "életvitelszerű" azaz rendesen bedolgozott, bejelentett lakcimmel, még a letelepedésit sem kapta meg. Ezt nevezem én "reverse" diszkriminációnak kérem. Ámbár ahol muszlim a polgármester ott jóra nagyon nem lehet számítani. Kedves mandi remélem nálatok még létezik a szólásszabadság.
tizuii
2018. október 31. 09:25
nagyon helyes, ellenőrizni kell az uniós fehér keresztény polgárokat, mert az angolokat veszélyeztetik. a feketéket, pakikat viszont nem kell, mert ők jságos becsületes polgárok lesznek hi-hi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!