Oxford külföldi dolgozói is félnek a kitoloncolástól

2017. március 13. 12:11

Nem csak a vállalatok, de a felsőoktatási intézmények is aggódnak a külföldi EU-s államokból érkező munkavállalóikért. Óriási károkhoz vezethet, ha az egyetemek külföldi tanárai elvesztenék nagy-britanniai tartózkodási és munkavállalási jogosultságaikat – írják nyílt levelükben az egyetemek igazgatói. A brit kormány csak akkor garantálja az ott élő külföldi EU-munkavállalók jogosultságainak biztosítását, ha a többi EU-tagállam is hasonló garanciákat vállal az ott élő britek jogosultságainak megvédésére.

2017. március 13. 12:11

Az Oxfordi Egyetem vezetői szerint garantálni kell a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok tartózkodási jogosultságát a brit EU-tagság megszűnése után is, ellenkező esetben súlyos károk érik a brit felsőoktatást.

A legrégebbi angliai egyetem 35 kollégiumának igazgatói a The Times című konzervatív brit napilap hétfői számában megjelent közös levelükben hangsúlyozzák, hogy az Oxfordi Egyetemnek szüksége van az EU-társállamokból érkező oktatókra, kutatókra és segédszemélyzetre. Ha ők elvesztik nagy-britanniai tartózkodási és munkavállalási jogosultságait, az óriási kárt okozna Oxfordnak, és tekintettel az egyetem kutatási tevékenységére, az Egyesült Királyság egészének is – áll a nyílt levélben.

Az aláírók szerint az Oxfordban dolgozó külföldi EU-állampolgárokat nem nyugtatja meg, hogy jóllehet hivatalos nyilatkozatok szerint nem kell kitoloncolástól tartaniuk, a brit kormány azonban nem hajlandó ezt az ígéretet törvénybe foglalni. Néhányan közülük máris azt tervezik, hogy távoznak, sokan nem tudják, hogy a külföldi kutatási programok miatt Nagy-Britannián kívül eltöltött időszakok nem válnak-e később hátrányukra, mások azzal sincsenek tisztában, hogy gyermekeik Nagy-Britanniában maradhatnak-e – áll az oxfordi kollégiumi vezetők levelében.

Törvény kell a jogosultságok garantálásához

Az aláírók mindezek alapján azt kérik a londoni alsóház képviselőitől, hogy fogadják el a felső kamara által kezdeményezett módosítást, amely törvényben kötelezné a kormányt a külföldi EU-állampolgárok jogosultságainak garantálására. A Lordok Háza ezt a módosítást ahhoz a törvénytervezethez fűzte, amely elfogadása esetén felhatalmazza a kormányt a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindítására. A brit kormány is elsődleges fontosságúnak tartja a már Nagy-Britanniában élő külföldi EU-munkavállalók jogosultságainak további garantálását, de ezt csak viszonossági alapon hajlandó megtenni, vagyis elvárja, hogy a többi EU-tagállam is hasonló garanciákat vállaljon az ott élő britek jogosultságainak megvédésére.

A brit gazdaság nagy szektorainak képviselői is szorgalmazták azonban, hogy a kormány ne halogassa a külföldi EU-munkavállalók jogainak garantálását. Nemrégiben a harminc legnagyobb brit élelmiszeripari, kiskereskedelmi, agráripari és üdítőital-gyártó cég, valamint szakmai szövetségeik vezetői szintén közös nyílt levélben követelték, hogy az élelmiszeripari szektorban és a beszállítói hálózatoknál dolgozó külföldi EU-állampolgárok Nagy-Britanniában maradhassanak a brit EU-tagság megszűnése után is. Az aláírók szerint máris megindult az ágazatban dolgozó uniós munkavállalók elvándorlása más országokba, márpedig ha a szektor nem fér hozzá e munkaerőforráshoz, annak szűkösebb választékú, drágább nagy-britanniai élelmiszerkínálat lenne a következménye.

Meurig Raymond: „a földeken fog elrothadni a termés” 

A brit mezőgazdasági termelők szövetségének (NFU) elnöke, Meurig Raymond a szervezet minapi éves kongresszusán kijelentette, hogy ha a brit mezőgazdaság az EU-tagság megszűnése után nem alkalmazhat korlátlanul uniós munkavállalókat, akkor „a földeken fog elrothadni a termés”

A Channel 4 brit kereskedelmi televízió megbízásából készült, hétfőn ismertetett felmérés szerint a brit állami egészségügyi szolgálatnál (NHS) dolgozó külföldi EU-állampolgárok 40 százaléka tervezi, hogy belátható időn belül távozik Nagy-Britanniából. Ez azt jelenti, hogy az NHS 25 ezer orvost és szakképzett betegápolót veszíthet. 

(MTI)

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2017. március 13. 14:49
Mit akarnak a brit kormanytol? Amig meg el se indult hivatalosan a kilepes, amig meg meg se kezdodtek a targyalasok, addig mit garantaljon? Az meg mar csak termeszetes, hogy csak viszonossagi alapon hajlando ezt megtenni. Nem kell beszarni, az ertekes, hasznos, nehezen potolhato kepzett munkaero ugyis megkapja majd a munkavallalasi engedelyt. A vecepucolok/mosogatok meg nyugodtan mehetnek haza. Oxford dolgozoi merem feltetelezni hogy joreszt az elso kategoriaba tartoznak, igy nem igazan ertem a siram okat, hacsak az nem, hogy kiadtak nekik hogy meg a targyalasok megkezdese ELOTT ki kell a brit kormany kezebol venni a targyalasok soran alkalmazhato egyik legerosebb adut.
Mutimi
2017. március 13. 12:54
"felmérés szerint a brit állami egészségügyi szolgálatnál (NHS) dolgozó külföldi EU-állampolgárok 40 százaléka tervezi, hogy belátható időn belül távozik Nagy-Britanniából. Ez azt jelenti, hogy az NHS 25 ezer orvost és szakképzett betegápolót veszíthet. " Ezek durva számok. Milyen arányban dolgozhatnak britek a brit egészségügyben?
Héja
2017. március 13. 12:51
Újabb rinya. Szó nincs kitoloncolásról.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!