Államtitkár: Változtatni kell az egészségügyi rendszeren

2015. október 19. 07:43

Ónodi-Szűcs Zoltán szerint a valós betegigényekhez kell igazítani az egészségügyi ellátást, valamint tisztázni kell a szabályokat és a viszonyokat, mert jelenleg nem kellőképpen szabályozott a rendszer. A kijelölt egészségügyért felelős államtitkár tovább erősíteni az alapellátást is.

2015. október 19. 07:43

Változtatni kell az egészségügyi rendszeren, a valós betegigényekhez kell igazítani az ellátást – hangsúlyozta a kijelölt egészségügyért felelős államtitkár az MTI-nek adott interjújában. Ónodi-Szűcs Zoltán úgy látja, az ágazati rendszer az abban közreműködők között nem kellőképpen szabályozott, ezért tisztázni kell a szabályokat és a viszonyokat. Az, hogy a beteggel mi történik, gyakran egyéni elbírálás kérdése, és ezt a szabadságfokot mindenképpen csökkenteni kell – tette hozzá.

Az alapellátást tovább kell erősíteni kibővített kompetenciákkal, hiszen a régóta hangoztatott „kapuőri szerep” még mindig nem elég erős – mondta az államtitkár, hozzáfűzve, csak úgy lehet tehermentesíteni a szakellátást, ha az alapellátás tovább erősödik. Példaként Ónodi-Szűcs Zoltán elmondta, sokszor csak azért kell a beteget szakellátásba küldeni, mert a háziorvosnak bizonyos gyógyszerre nincs receptírási joga, illetve az ellátórendszer több pontjára – például gyógytorna – csak a szakorvos utalhat be. Hozzátette: jó kiindulási alap lehet az egyéb ellátásokkal megerősített háziorvosi tevékenységet biztosító, úgynevezett svájci modell mintaprogram, amelynek tapasztalatai országosan is kiterjeszthetők. 

Ónodi-Szűcs Zoltán jelezte, ezt prioritásként szeretné kezelni úgy, hogy a későbbi jogszabályokhoz már ösztönzőrendszer is tartozzon. A kijelölt államtitkár szerint az egészségügyi ellátások igénybevétele jelenleg nem a lakossági szükségleteket, hanem az intézményrendszer érdekeit tükrözi. A cél nem lehet más, mint hogy a lakosság érdekei legyenek az elsődlegesek, az ellátórendszer pedig az ő igényeikhez igazodjon. Olyan ösztönzőket kell kialakítani, amelyek mellett nem éri majd meg olyan ellátást nyújtani, ami nem a lakosság érdekeit szolgálja.

Tiszta viszonyok kellenek

Kiemelte, az embereknek nincs információja az egészségügyi ellátással kapcsolatban arról, hogy „mit vesznek”, így jelenleg a lakossági fogyasztást az ellátórendszer igényei determinálják. Ez egy érdekes paradigmaváltás lesz – fogalmazott, hozzátéve, „nem lehet csatát nyerni anélkül, hogy ne tudjam hozzá megnyerni az ellátórendszert”. Ónodi-Szűcs Zoltán úgy látja, fel fog tudni mutatni olyan elemeket, amelyekben van garancia arra, hogy „a rendszer elmozduljon”, nem vitatva azt sem, hogy az ágazatnak szüksége van pluszforrásokra, de ha a jelenlegi struktúrába fektetünk többletforrásokat, azzal továbbra sem lesz senki elégedett.

Az ágazatban dolgozók bérhelyzetéről szólva azt mondta, először is tiszta viszonyokat kell teremteni a munkaadó és munkavállaló között, amihez jó alap az ágazati kollektív szerződés, a jelenlegi szabályokat ugyanis mindenki másként akarja értelmezni. Hozzátette: nem lehet eltekinteni a konkrét bérrendezéstől sem, de mindenekelőtt az ágazati kollektív szerződést kell rendbe tenni. 

A hálapénzrendszerrel kapcsolatban Ónodi-Szűcs Zoltán úgy fogalmazott: ha az ellátást transzparenssé tudjuk tenni, a viszonyrendszerek pedig működőképesek, a hálapénz magától kikopik a rendszerből. Úgy vélte, a jogrend ma is szigorúan szankcionálja, ha a hálapénz a feltétele annak, hogy az orvos foglalkozzon a beteggel. Ónodi-Szűcs Zoltán véleménye szerint összességében az a járható út, hogy a kijelölt célokhoz rendeljük a forrásokat.

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hazug politikusok
2015. október 19. 15:13
A Fidesz továbbra is az SZDSZ programját valósítja meg először a szegényebbeket tette még szegényebbeké. Utána az egyetemeket főiskolákat verte szét és most az egészségügyben csak a gazdagok kapnak jó ellátást a szegények pusztuljanak el. Így is folyamatosan nő a halálozás Magyarországon idén már több mint 140 ezren haltak meg és ennek 35%-ka kórházban kapott fertőzésben. Szeretem a Fidesz liberális szavazóit akik naponta szidják a ballibsiket.
Tintamin
2015. október 19. 13:13
Nahát, na ne mondja! Reméljük, majd lesz egyszer egészségügyi minisztérium is, de addig sok sikert az olyan problémák megoldásához, mint a 40 fokban műtét illetve az évi többezer orvos külföldre vándorlása a gyomorforgató anyagi és társadalmi körülmények miatt.
gudmen
2015. október 19. 12:10
mondjuk ha beszántanák a köztévét..rögtön felszabadulna évi 100 milliárd...stadion 180 milliárd..andy vajnát ha adoztatnák az plusz 30 milliárd...garancsi is betenné azt az 50 milliárdot a kasszába... kellemes országunk lehetne..
egyetmondok
2015. október 19. 11:41
Végre ! Ilyen még nem volt sose: valaki bátran előáll azzal, hogy át kell alakítani a rendszert.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!