Pont a diabétesze legyen felnőttes egy gyereknek?

2015. szeptember 25. 02:42

Sokan szeretik felnőttesre maszkírozni a gyerekeiket. Úgy öltöztetik, olyan játékokra akarják rábeszélni, egyesek még káromkodásra is szívesen tanítják, mert szerintük ez aranyos. Ezek sem teljesen veszélytelen dolgok, de össze sem hasonlíthatóak azzal, ha valaki annyira egészségtelen életmódra neveli a kislányát, hogy az háromévesen cukorbeteg lesz. Márpedig ez történt az Egyesült Államokban, szerzett diabéteszt diagnosztizáltak egy ilyen korú gyereknél.

2015. szeptember 25. 02:42

A kislány 35 kilogramm volt, amikor megállapították nála a betegséget, amelynek kialakulásában – vélik a szakemberek – jelentős szerepet játszhatott az egészségtelen étrend és a mozgásszegény életmód. Az esetet a diabétesz-kutatók európai szervezetének (EASD) éves találkozóján ismertetik – tudósított a BBC hírportálja.
 Nagy-Britanniában a diabéteszes gyerekek mindössze 2 százaléka tartozik a betegség 2-es típusába és a legfiatalabb regisztrált páciensek 5 és 9 éves kor közöttiek. A cukorbajos gyerekek többségénél a betegség 1-es típusát diagnosztizálják: ez nincs összefüggésben az életmóddal, hanem az okozza, hogy az immunrendszer a vércukorszintet szabályozó bétasejtek ellen fordul és elpusztítja azokat. A 2-es típusú cukorbetegséggel élők száma világszerte növekszik, részben az elhízás terjedése miatt.


A Texasi Egyetem egészségtudományi központjában dolgozó Michael Yafi egyike volt az első specialistáknak, akik megvizsgálták a hároméves kislányt. A szakember szerint a 2-es típusú cukorbetegség könnyen rejtve maradhat a kisgyerekeknél, mert feltételezik, hogy ők túlságosan fiatalok a betegség ezen típusának jelentkezéséhez.
 „Valószínűleg ez a kislány az eddig regisztrált legfiatalabb páciens, ám globális nyilvántartás hiányában ebben nem lehetünk biztosak" – közölte a szakember.

Yafi szerint a betegség korai felismerése, az életmódváltás és néhány esetben a gyógyszeres kezelés javíthatja a gyermekek esélyeit az egészségük megőrzésére és néha az állapot visszafordítására is.
 Mindössze hat hónappal a betegség diagnosztizálása után a kislánynak már nem volt szüksége gyógyszeres kezelésre, vércukorszintje visszaállt a normálisra és mostanra majdnem kilenc kilogrammot fogyott, hála a kezelésnek, a megváltozott étrendnek és a több testmozgásnak.
 „A súlyvesztést követően a kislány vércukorszintje visszaállt a normálisra, ez pedig azt mutatja, hogy állapota az elhízásával állt összefüggésben, valamint hogy az életmód megváltoztatásával csökkenthető a kockázat" – húzta alá Justin Warner, a brit Királyi Gyermekgyógyászati és Gyermek-egészségügyi Kollégium (RCPCH) munkatársa.

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!